Great Ocean Road

Pokud se vydáte trávit dovolenou do krásné Austrálie a budete se chtít dostat do státu Victoria, neváhejte si dovolenou zpestřit cestou po Great Ocean Road – dlouhé oceánské silnici. Silnice nemá svůj název nadarmo. Když se rozhodnete cestu plnou unikátních přírodních pokladů, ujedete přibližně 250 km. Ujetých kilometrů určitě nebudete litovat, cesta po oceánské silnici patří mezi nejkrásnější výlety na světě. Téměř celá cesta vede podél moře, začíná v australském městě Torquay a na jejím konci dojedete do Allansfordu ve státě Victoria. Věřte, že na cestu podél pobřeží nikdy nezapomenete.

Historie stavby silnice

Silnice vznikla na popud starosty Geelongu Howarda Hitchcocka v roce 1919, aby vytvořil pracovní místa pro vysloužilé vojáky z 1. světové války. Silnice byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1932 a byla věnována památce padlých vojáků. Pokud se na cestu vydáte projedete se po největším,  památníku na světě.

Co vše můžete na cestě potkat?

Žádné fotografie ani videa nezachytí krásu celé cesty. Great Ocean Road navštíví ročně desítky tisíc návštěvníků. Ačkoliv zájezdové autobusy zvládnou cestu během jediného dne, zkuste si na cestu vyčlenit alespoň týden. Věřte, že nebudete litovat. Co tedy vlastně během cesty můžete vidět?

12 apoštolů

Vlastně se jedná jen o pár kamenů, které vyčnívají z oceánu. Ovšem dechberoucí podívaná ve vás ve skutečnosti vyvolá pocit úžasu a úcty k přírodě. Tyto mohutné vápencové věže vznikly před 20 miliony let, kdy moře postupně ustupovalo. Nachází se 45 metrů nad mořem a dosahují výšky až 70 metrů. Nenechte se zmást názvem. Z původních dvanácti apoštolů jich zbývá pouhých osm, ostatní již zmizeli ve vlnách moře. Pokuste s k apoštolům přijet během západu nebo východu slunce, projděte se po kolem vrcholů útesů- jsou na nich místa přizpůsobená k výhledu – a obohatíte svůj život a nádherný zážitek.

Gibson steps

Gibsonovy schody si nenechte uniknout. Při cestě od dvanácti apoštolů, po nich sejdete k pláži. Skvěle tak uvidíte vlny narážející do hornin. Zkuste si horniny osahat a sami uvidíte, jak snadno se rozpadají.

Loch Ard Gorge

Jedna z nejkrásnějších pláží se nachází jen pár minut autem od dvanácti apoštolů, z pláže se můžete vydat natři různé procházky a pokochat se výhledem po okolí.

Jeskyně

Když budete projíždět cestu při odlivu, jděte po útesů dolů a prohlédněte se jeskyně, které vypadají jako brány k moři.

Arch

Osm metrů vysoký oblouk stojí 6 km západně od Port Campbell. Narážející vlny do oblouku vytváří dramatickou vodní show.

Národní park Port Campbell

Udělejte si čas a vyhraďte si na návštěvu národního parku celý den. Opravdu toho má hodně, co nabídnout. Pláže, rokle, procházky po krásném okolí a tajemné příběhy můžete objevovat po celém parku.

Záliv ostrovů

Dvanáct apoštolů nejsou jedinými magickými skalami, které vychází z oceánu. Pokud pojedete dále na jih, objevíte tajemný záliv ostrovů a zátoku mučedníků.

Triplet falls – Národní park Otways

Pokud toužíte zažít něco ze „starých časů“, určitě nevynechejte návštěvu Národního parku Otways. Procházka vás sice zavede asi hodinu od vaší cesty, ale stojí za to. Procházku lemují vysoké stromy a kapradí. Po chvíli objevíte krásné vodopády.

Řeka Kennet

Toužíte vidět živé koaly v přírodě? Nebo uprostřed města? Podél Gray River Road uvidíte divoké koaly odpočívat v korunách stromů. Něco takového nikde jinde neuvidíte.

Lorne

Lorne je malebné městečko plné malých útulných kaváren a butiků. Turisté se rádi jezdí nakupovat před Vánocemi.

Teddys Lookout

Těsně,za městečkem Lorne vyjedete do kopce zvaného Teddys Lookout. Z jeho rozhledny budete mít krásný výhled na Great Ocean Road.

Bells beach

Bells beach je jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších pláží v Austrálii. Impozantní útesy, čiré moře a pohled na pálené surfaře lákají k zastávce a relaxu.

Jak po silnici cestovat?

Kromě různých cestovních kanceláří, přes které můžete cestu projet autobusem, si také můžete v Melbourne pronajmout auto, obytný vůz nebo karavan. Svoji nezávislost a flexibilitu po cestě jistě oceníte.