Melbourne

Pokud se vydáte do Austrálie, neváhejte navštívit australský stát Victoria a jeho hlavní město Melbourne. Po nejlidnatějším Sydney je Melbourne druhé největší australské město a má toho opravdu hodně, co nabídnout. Melbourne je obrovské město se 4,6 milionů obyvatel. Jih města omývá zátoka Port Phillip a jeho zbytek lemuje břeh řeky Yarry.

Nepodceňte časový posun a počasí

Pokud se rozhodnete úžasné Melbourne navštívit, připravte se dobře na časový posun. Když cestujete do Austrálie z České republiky, posuňte si hodinky o celých deset hodin dopředu. Mějte na paměti  velký časový při kontaktu s blízkými. Když mají v Austrálii slunečné ráno, je u nás ještě hluboká noc.

Všichni máme ze základní školy v paměti, že Australané prožívají roční období obráceně. To je sice pravda – jaro začíná v září, léto v prosinci, podzim v březnu a zima v červnu – ovšem teplotní rozdíly v ročních obdobích nejsou moc znatelné. Sníh tam zcela jistě neuvidíte. Průměrné teploty v zimě (v našem letním období) jsou v Melbourne kolem 13 ºC. Naopak v létě (když je u nás zima) dosahují průměrné teploty příjemných 22 ºC.

Co můžete v Melbourne vidět?

Melbourne je multikulturní, elegantní a živé město. Promenády lemované stromy, velkolepé viktoriánské stavby financované zlatou horečkou z roku 1850 na vás dýchnou evropským vlivem. Melbourne se může chlubit slavnými australskými kuchaři, proto ochutnáte řeckou, vietnamskou, italskou nebo indickou kuchyni v jedné ulici. Jídlo, kterému nechybí fantazie není jistě to jediné, co můžete v Melbourne zažít.

Náměstí Federace

Náměstí Federace, bylo dokončeno v roce 2002, rozdělilo obyvatele města Melbourne na dva tábory. Jedni ho milují a druzí nenávidí. Každopádně se stalo nedílnou součástí města a skvělým místem pro turisty. V prostorách náměstí se pořádá každoročně přes 2000 kulturních akcí. Je tedy málo pravděpodobné, že se budete při návštěvě náměstí nudit.

Královská botanická zahrada

Královské botanické zahrady v Melbourne patří mezi nejkrásnější na světě. V zahradách naleznete více než 8500 druhů rostlin, včetně mnoha vzácných vzorků. Počátky zrození botanické zahrady sahají až do roku 1846. Návštěva zahrad je zcela zdarma a v nádherné flóře si můžete udělat piknik u jezera.

Kriketové hřiště Melbourne a Národní sportovní muzeum

Melbourne je sportovní mekou Austrálie, takže není překvapením, že sportovní stadion patří mezi turistické atrakce města. S kapacitou 100 000 lidí a historií z roku 1853 se stadion považuje za jeden z největších stadionů světa. Stadion sloužil Olympijským hrám v roce 1956 a 2006. Součástí výletu na stadion je také návštěva Národního sportovního muzea, včetně australské galerie sportu a olympijského muzea.

Přímo naproti Národnímu sportovnímu muzeu se nachází Melbourne park, domov slavného tenisového turnaje Australian Open, který se koná každý rok v lednu. V průběhu roku se v Melbourne parku konají koncerty a tenisové kurty si můžete pronajmout.

Národní galerie Victoria

Nejstarší veřejná umělecká galerie v Austrálii, Národní galerie Victoria má více než 70 000 uměleckých děl ve dvou lokalitách města. Mezinárodní sbírka sídlí v budově St. Kilda Road, původně otevřené v roce 1968 a rozsáhle renovované v roce 2003. Budova je proslavená díky Velkému sálu, kde návštěvníci leží na podlaze a dívají se na barevné barevné stropy.

Věž Eureka

V srdci Southbank stojí mrakodrap, která má 91 podlaží. Zlatá koruna mrakodrapu a zlacená okna doslova jiskří, když na něj zasvítí slunce. Výhled z 88 patra poskytuje nejvyšší pohled do okolí z každé budovy na jižní polokouli.

Muzeum v Melbourne

Melbournské muzeum je obklopeno krásnými zahradami a parky. Toto moderní účelové muzeum má rozmanitou sbírku představující společnost a kulturu. Kromě unikátní sbírky muzeum provozuje řadu praktických aktivit určených k povzbuzení a zapojení mladých lidí.

Svatyně vzpomínek

Majestátně stojící svatyně v zahradách Kings Domain, byla postavena po první světové válce k připomenutí viktoriánů, kteří se účastnili Velké války, buď v zahraničí, nebo doma. Dnes slouží jako hmatatelná připomínka pro všechny vojáky a ženy.

Melbournské pláže

Moře u melbournských pláží je téměř bez vln, ovšem to vám vůbec nemusí bránit ve vodním řádění v mořské vodě s příjemnou teplotou. Pro odpočinek a relax zvolte známé pláže St Kilda beach nebo Brighton beach. Pokud si chcete řádně zaplavat, zkusit si být námořníkem či řádně oslavit Silvestra, správnou volbou pro vás je pláž Williamstown.