O Austrálii mluvíme jako o zemi našich protinožců. Vyplývá to ze zeměpisné polohy tohoto nejmenšího světadílu, neboť se nachází na opačné straně planety, než je Evropa a pochopitelně Česko. Tento fakt je i důvodem časového posunu, který se oproti ČR výrazně liší.
Co byste měli vědět o Sydney
Pokud se připravujete na cestu k našim protinožcům a máte v úmyslu navštívit Sydney, je dobré znát alespoň základní údaje. Sydney je hlavním městem provincie Nový jižní Wales a nachází se na severovýchodním pobřeží Tasmanova moře. Je rozprostřeno kolem zátoky Port Jackson obklopené členitým pohořím. Lidé na celém světě znají tuto zátoku z fotografií a filmů díky symbolu Sydney, kterým je netradičně pojatá architektura Opery. Až do Sydney dorazíte, poznáte na vlastní oči, že ne nadarmo je označováno jako „světové město“. Nejen, že tu vedle sebe žijí lidé mnoha národností, ale také je to centrum módy, kultury, vzdělávání, turismu i moderní architektury.
Sydney a moře
Nejznámější zdejší pláží je Bondi beach, což je asi kilometrový pás bílého písku, který láká místní i zahraniční turisty například o Vánocích. Multikulturní prostředí ovlivňuje i zdejší gastronomii, která je bohatá na ryby a mořské plody a oblíbené je grilované maso všeho druhu. Narazíte zde i na sushi, thajská jídla, nebo čínskou kuchyni.
Po koupání a opalování můžete vyrazit za zábavou do čtvrti Darling Harbour třeba dopravním prostředkem monorail. Mimo jiné atrakce je zde i největší promítací plátno na světě měřící 25m na výšku a 35m na šířku, nebo mořské akvarium.
Turistické zajímavosti
Kromě světoznámé Opery je největším architektonickým prvkem most Harbour Bridge klenoucí se nad největším přírodním přístavem na světě. Postaven byl v roce 1932 a jeho jediný oblouk se tyčí nad vodou 134 vysoko a spojuje sever přístavu a jižní pobřeží. Dalšími zajímavými místy je muzeum současného umění a městská knihovna. Kolem vedou pěší zóny s restauracemi a kavárnami. Chcete-li si udělat obrázek o historii, navštivte historickou část The Rocks (skály), která byla domovem původních domorodých obyvatel Sydney a později se stala první evropskou osídlenou oblastí. Historii zde připomíná více než stovka budov včetně nejstaršího domu v Sydney, kterým je Cadmanova chalupa z roku 1816. Oázou klidu uprostřed rušného města jsou Královské parky o rozlož 30 ha se zahradami plnými stromů, palem, orchidejí a ovoce. Téměř povinným výletem pro každého návštěvníka Sydney je výlet do 100 km vzdálených Modrých hor, které nabízejí divokou australskou přírodu, pískovcové skály, lesy propasti a soutěsky.
Časový posun oproti ČR
Jelikož Sydney leží v časovém pásmu UTC +10 a ČR v časové zóně UTC +2, je časový posun 8 hodin. Austrálie je rozdělena na 3 časová pásma a Sydney se nachází ve Východním. Pokud je v Praze například 12 hodin, je v Sydney v tu samou chvíli platný čas 20 hodin. Změnu času vyznávají pouze některé oblasti Austrálie a zrovna v Sydney tato změna 2x do roka probíhá. Přechod na zimní čas je první dubnovou neděli a zpět na letní první neděli v říjnu.
Počasí v Sydney
Sydney leží v subtropickém podnebném pásu a pro návštěvu je vhodný celý rok. Na jihovýchodě Austrálie, kde leží i Sydney, je podnebí mírné. Počasí je zrcadlově opačné než v Evropě. V průměru nejteplejšími měsíci jsou prosinec, leden, únor a březen. Často jsou ovšem v této době velká vedra daleko převyšující 30°C. Nejchladnější dobou jsou naše letní měsíce. Nejvíce v Sydney prší v únoru, březnu, dubnu, červnu, listopadu a prosinci.